%d0%b4%d0%be%d0%bc

Держава компенсує 35% суми кредиту при утепленні індивідуального житла

Про те, хто може розраховувати на таку допомогу, які максимальні суми компенсацій та що саме можна придбати на кредитні кошти, читайте у даному матеріалі

З 06.07.2016 р. банками було тимчасово припинено видачу «теплих» кредитів у зв’язку з тим, що коштів у бюджеті для покриття таких компенсацій вистачало для виплати за кредитами, виданими до 5 липня 2016 року.

Постанова Кабінету Міністрів України від 27 липня 2016 року № 589, яка набрла чинності 16.09.2016 (оприлюднення у «Офіційному віснику України» № 71), передбачає відновлення надання «теплих» кредитів фізичним особам для проведення енергоефективних заходів у оселях з частковим відшкодуванням залучених кредитних коштів в якості безповоротної фінансової допомоги.

Після проходження необхідних бюджетних процедур та узгодження відповідних документів із Міністерством фінансів, 6 жовтня 2016 року кредитування фізичних осіб за Урядовою програмою з енергоефективності продовжено.

Державну цільову економічну програму енергоефективності і розвитку сфери виробництва енергоносіїв з відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива на 2010 — 2016 роки затверджено Постановою КМУ від 01.03.2016 № 243. Механізм її реалізації визначено у Постанові КМУ від 17.10.2011 № 1056, якою затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів щодо ефективного використання енергетичних ресурсів та енергозбереження (далі – Порядок).

Порядок визначає механізм використання передбачених у спеціальному фонді державного бюджету коштів, що отримані від Європейського Союзу в рамках виконання Угоди про фінансування програми “Підтримка виконання Енергетичної стратегії України в галузі енергоефективності та відновлювальних джерел енергії”.

Підпунктом 4-1 пункту 3 вказаного Порядку, передбачено стимулювання населення до впровадження енергоефективних заходів шляхом відшкодування частини суми кредитів, залучених на придбання енергоефективного обладнання та/або матеріалів, а підпунктом 4 пункту 5 визначено розміри такої допомоги.

Отже, держава компенсує фізичним особам 35% суми кредиту (раніше було 30% для фізосіб та 70% для фізичних осіб, які отримують субсидії на оплату житлово-комунальних послуг), але не більше 14 000 грн за одним кредитним договором за умови подання до банків, що видали кредити, копій документів (перелік яких визначено умовами кредитного договору), які підтверджують цільове використання коштів. Таким чином реалізується можливість співфінансування з державного бюджету енергоефективних заходів.

 

Для проведення енергоефективних заходів у квартирах багатоквартирних житлових будинків кредитні кошти можуть бути використані на придбання:

— радіаторів водяної системи опалення, регуляторів температури повітря (в тому числі автоматичних) та відповідного додаткового обладнання і матеріалів до них;

— вузлів обліку води (гарячої, холодної) та теплової енергії, зокрема засобів вимірювальної техніки (приладів обліку, лічильників) та відповідного додаткового обладнання і матеріалів до них;

— багатозонних (багатотарифних) приладів обліку електричної енергії (лічильників активної електричної енергії) та відповідного додаткового обладнання і матеріалів до них;

— світлопрозорих конструкцій з енергозберігаючим склом (крім однокамерних), у тому числі вікон та балконних дверей, та відповідного додаткового обладнання і матеріалів до них.

 

Для проведення енергоефективних заходів у одно- та двоквартирних житлових будинках кредитні кошти можуть бути використані на придбання:

— радіаторів водяної системи опалення, регуляторів температури повітря (в тому числі автоматичних), та відповідного додаткового обладнання і матеріалів до них;

— рекуператорів теплоти вентиляційного повітря та відповідного додаткового обладнання і матеріалів до них;

— теплонасосної системи для водяної системи опалення та/або гарячого водопостачання та відповідного додаткового обладнання і матеріалів до неї;

— системи сонячного теплопостачання та/або гарячого водопостачання та відповідного додаткового обладнання і матеріалів до неї;

— вузлів обліку води (гарячої, холодної), зокрема засобів вимірювальної техніки (приладів обліку, лічильників) та відповідного додаткового обладнання і матеріалів до них;

— багатозонних (багатотарифних) приладів обліку електричної енергії (лічильників активної електричної енергії) та відповідного додаткового обладнання і матеріалів до них;

— обладнання і матеріалів для проведення робіт з теплоізоляції (термомодернізації) зовнішніх стін, підвальних приміщень, горищ, покрівель та фундаментів;

— світлопрозорих конструкцій з енергозберігаючим склом (крім однокамерних), у тому числі вікон та балконних дверей, та відповідного додаткового обладнання і матеріалів до них.

 

Варто звернути увагу, що повністю відсутні обмеження щодо категорії осіб, які мають право скористатися Програмою. Більше того, користувач Програми вільний у виборі виробника матеріалів та постачальника послуг.

Кредитування за вказаною програмою здійснюють ПАТ «Державний ощадний банк України» (програма «Ощадний дім») та ПАТ Акціонерний Банк «Укргазбанк» (програма «Тепла оселя»).

Відповідно до ч. 4 ст. 5 Закону України «Про банки і банківську діяльність» органам державної влади і органам місцевого самоврядування забороняється будь-яким чином впливати на керівництво чи працівників банків у ході виконання ними службових обов’язків або втручатись у діяльність банку, за винятком випадків, передбачених законом.

Тому умови надання «теплих» кредитів в рамках програми, зокрема відсоткові ставки, встановлюються банками.

На підставі поданих позичальниками документів, які підтверджують цільове використання коштів, банки щомісяця подають до Держенергоефективності примірники сформованого банками зведеного реєстру позичальників, які мають право на отримання відшкодування частини суми кредиту. Позичальники, які отримали у звітному місяці кредит, але не подали до банку зазначених документів, включаються банком до такого реєстру у наступні періоди, після отримання банком таких документів.

У свою чергу, Держененргоефективності на підставі отриманого від банку реєстру позичальників та укладених з ними договорів, до 25 числа кожного місяця перераховує кошти на рахунки відповідних банків. Останні зобов’язані протягом трьох робочих днів перерахувати кошти на розрахункові рахунки позичальників для погашення частини суми кредиту.

Варто також нагадати, що Програмою передбачено відшкодування 40% суми кредиту (але не більше 14 000 грн в розрахунку на одну квартиру) — для ОСББ та ЖБК як юридичних осіб, для загальнобудинкових заходів. Якщо в складі ОСББ є родини-отримувачі субсидії, таке ОСББ отримує відшкодування у середньозваженому розмірі між 40% і 70% — залежно від кількості субсидіантів.

На поточний час також прийнято 196 місцевих програм співфінансування енергоефективних заходів. Дізнатися, чи діє подібна програма у Вашому регіоні та які умои участі у ній, можливо безпосередньо у представників місцевих органів влади.

У Держенергоефективності створено Call-центр для надання населенню, ОСББ та ЖБК роз’яснення і консультацій щодо отримання державної підтримки на впровадження енергоефективних заходів.

Call-центр працює щоденно з 09:00 до 17:30 (крім вихідних та святкових днів), перерва — з 13:00 до 13:30.

Отримати консультації можна за тел.: (044) 296-71-60, 292-32-57 та e-mail:

energoefect@saee.gov.ua,

energoefect2@saee.gov.ua,

energoefect3@saee.gov.ua.

Водночас, враховуючи, що житловий сектор України є одним з найбільших у Європі, Європейський банк реконструкції та розвитку розробив і впроваджує Програму фінансування енергоефективності в житловому секторі України «IQ energy», ознайомитися з умовами якої можна на веб-сайті: http://www.iqenergy.org.ua/ або за телефоном «гарячої» лінії 0 800 50 57 17.

 

З повагою,

Старший юрисконсульт

АБ «ТАРАС КУЛАЧКО ТА ПАРТНЕРИ»,

Богдан Богдан