FOTO 2 Profil Lauman

Енергоефективне вікно для житла – нормативні вимоги

З 2015 року особливої популярності набули енергоефективні заходи з утеплення житла, які дозволяють скоротити витрати на оплату за житлово-комунальні послуги у холодний період року. Запрацювали державні та місцеві програми співфінансування енергоефективних заходів для тих, кому самотужки сплачувати значні суми за утеплення – не по кишені. Пік кількості замовлень з утеплення припадає на другу половину літа і осінь для підготовки до зими.

Оскільки одним із найбільш популярних способів утеплення житла є заміна вікон на більш сучасні, фахівці Адвокатського бюро «ТАРАС КУЛАЧКО ТА ПАРТНЕРИ» проаналізували нормативну базу з точки зору визначення поняття «енергоефективне вікно для житлової будівлі».

Різноманіття ринкових пропозицій приваблює гучними рішеннями із 6-камерними профілями (рамами), склопакетами із кількома камерами, заповненими інертними газами (аргон, криптон) і склом зі спеціальним напиленням. При цьому не усі компанії доводять до відома покупців чинні нормативні вимоги до енергоефективних вікон. І хоча такий підхід не є введенням в оману, споживачам дається не вся інформація, необхідна для свідомого вибору. А розмаїття технічних рішень і конкуренція «у  вікнах якого виробника більше камер» лише заплутує і ускладнює вибір.

Викладений у даній статті аналіз дозволить покупцям сучасних вікон розмежувати рекламні прийоми і дійсні технічні нормативи з конкретними цифрами, закріплені на загальнодержавному рівні.

Нормативна база

  1. Державні будівельні норми ДБН Б В.2.6-31:2016 «Теплова ізоляція будівель» (затверджені Наказом Мінрегіонбуду України від 08.07.2016 № 220, чинні з 01.05.2017).
  2. Національний стандарт України ДСТУ Б В.2.6-23:2009 «Конструкції будинків і споруд. Блоки віконні та дверні. Загальні технічні умови» (прийнятий Наказом Мінрегіонбуду від 20.01.2009 № 11).
  3. Національний стандарт України ДСТУ Б В.2.6-15:2011 «Блоки віконні та дверні полівінілхлоридні. Загальні технічні умови» (прийнятий Наказом Мінрегіонбуду від 30.12.2011 № 440).
  4. Національний стандарт України ДСТУ Б В.2.7-107:2008 «Будівельні матеріали. Склопакети клеєні будівельного призначення. Технічні умови» (прийнятий Наказом Мінрегіонбуду від 25.12.2008 № 664).
  5. Національний стандарт України ДСТУ-Н Б В.2.6-146:2010 «Конструкції будинків і споруд. Настанова щодо проектування й улаштування вікон та дверей» (прийнятий Наказом Мінрегіонбуду від 15.11.2010 № 444).
  6. Національний стандарт України ДСТУ Б В.2.6-79:2009 «Шви з’єднувальні місць примикань віконних блоків до конструкцій стін» (прийнятий Наказом Мінрегіонбуду від 08.10.2009 № 428).

Загальна інформація

Варто зауважити, що у наведених нормах є чимало математичних формул і сотні посилань на інші стандарти, ГОСТи і нормативні документи, які теж мають застосовуватися при проектуванні, виробництві і встановленні віконних систем. Починаючи від вимог до якості листів скла, стійкості до вітрових навантажень та усадки будівлі, і закінчуючи правилами лабораторного контролю зразків продукції, вимірювання звукоізоляційних характеристик вікон, впливу матеріалів на навколишнє середовище, вимогами щодо тепло- і вологоізоляційних характеристик матеріалів з’єднувальних швів.

Слід відрізняти віконний склопакет від віконного профілю (металопластикова рама). Очевидно, що кількість камер у склопакеті (наприклад, двокамерний склопакет має 3 скла) і камерність профілю (3, 5, 6, 8, 9 камер) є окремими характеристиками, які в сукупності впливають на теплоізоляційні якості всієї конструкції.

Разом склопакети і профілі утворюють власне вікна та балконні двері, або так звані «світлопрозорі конструкції».

При цьому з’єднувальні шви слід розглядати окремо. Пунктом 4.16 ДБН Б В.2.6-31:2016 «Теплова ізоляція будівель» вимагається обов’язковість проектування з’єднувальних вузлів із дотриманням ДСТУ Б В.2.6-79:2009 «Шви з’єднувальні місць примикань віконних блоків до конструкцій стін». Це дозволить гарантувати необхідну тепло- і вологоізоляцію та використання довговічних кріпильних елементів (дюбелі, анкери) і матеріалів (монтажні пінополіуретани, герметики, ізоляційні стрічки), безпечних для здоров’я людини (при правильній експлуатації) і таких, що відповідають вимогам пожежної безпеки.

Згідно із Законом України «Про будівельні норми» застосування будівельних норм є обов’язковим. У разі якщо у будівельних нормах є посилання на стандарти, то ці стандарти також є обов’язковими до застосування.

Ключовий показник – опір теплопередачі

Пунктом 6.2 і таблицею 3 ДБН Б В.2.6-31:2016 «Теплова ізоляція будівель» встановлено мінімально допустиме значення опору теплопередачі (Rq min) світлопрозорих конструкцій житлових і громадських будівель.

Значення Rq min для I температурної зони України: 0,75 м² * К/Вт.

Значення Rq min для II температурної зони України: 0,60 м² * К/Вт.

До II зони відноситься Херсонська, Запорізька, Миколаївська, Одеська, Закарпатська області та АР Крим. Інша територія України відноситься до I температурної зони.

Тобто, для Києва значення цього показника має бути 0,75 або вище. Для Одеси – 0,60 або вище. Варто звернути увагу, що це значення має бути приведеним по усій віконній конструкції, а не відображати лише теплотехнічні характеристики склопакета (пункт 5.15 ДСТУ Б В.2.7-107:2008 «Будівельні матеріали. Склопакети клеєні будівельного призначення. Технічні умови»).

Підкреслимо, що ДБН «Теплова ізоляція будівель» застосовують не тільки при будівництві нових будівель, а й при капітальному ремонті і термомодернізації існуючих.

Класи енергоефективності

Існують сучасні неофіційні класи енергоефективності вікон (А+, А++, А+++), та нормативно затверджена класифікація у ДСТУ Б В.2.6-23:2009 «Конструкції будинків і споруд. Блоки віконні та дверні. Загальні технічні умови»  (класи від А1 до Д2).

Усі класи базуються на значеннях показників приведеного опору теплопередачі.

КласиВіконним блокам з показником нижче 0,35 м² * К/Вт клас не присвоюють.

Таким чином, енергоефективне вікно (балконні двері) для житлової будівлі (незалежно від того, стоятиме воно на  сходовій клітині під’їзду будинку чи у квартирі або ж у котеджі) повинне відповідати класу А2 чи вище (А1, А+, А++, А+++) для першої температурної зони і класу B1 і вище для другої температурної зони.

DBN_V.2.6-31-2016_Teplova_izolyatsiya_budively-31-31-001_2

Ринкові пропозиції

Більшість представлених на ринку конструктивних рішень позиціонуються як оптимальні варіанти, які добре тримають тепло та мають гарну звукоізоляцію.

Водночас, постачальники змушені констатувати, що класу А2 (Rq min – 0,75) відповідають вікна з 5-камерним профілем товщиною не менше 40 мм і двокамерним склопакетом (три скла), на склі якого є енергозберігаюче покриття (напилення срібла). Класу В1 (Rq min – 0,60) відповідатимуть вікна з однокамерним склопакетом (два скла) зі срібним покриттям і профілем із трьома камерами. При цьому склопакет має бути заповнений інертним газом на (95 ± 5) %, як того вимагає пункт 5.18 ДСТУ Б В.2.7-107:2008 «Будівельні матеріали. Склопакети клеєні будівельного призначення. Технічні умови». Тут варто нагадати, що мова йде саме про мінімально енергоефективні вікна для житла.

Вартість вікон для другої (південної) температурної зони є більш-менш адекватною. Що стосується класу А2 для I зони, то тут випливає парадокс. Переважну більшість вікон класу А2 (який є мінімально допустимим) і вище виробники позиціонують як вікна сегменту «люкс», «делюкс», «еліт» і «преміум». З’ясовується, що більш бюджетні варіанти мають опір теплопередачі нижче 0,75, тобто взагалі не підходять для житлових будівель.

Висновки

Якщо покупцеві вікон принципово важливо саме утеплення житла, то важливо усвідомлювати, що дешеві віконні системи можуть не забезпечити необхідний рівень енергоефективності, оскільки всупереч рекламним текстам на сайтах виробників, не відповідають мінімальним класам енергоефективності. При цьому прискіпливий клієнт має повне право витребувати у виробника/постачальника сертифікат відповідності, протокол сертифікаційних випробувань чи інший документ, який підтверджує відповідність вікна вимогам чинних нормативних документів.

З повагою, старший юрисконсульт АБ «ТАРАС КУЛАЧКО ТА ПАРТНЕРИ»

Богдан Богдан